Blog

Ahşap Detaylı Mobilyalar Dekorasyonu Nasıl Etkiler?

Ahşap tasarım aynı zamanda doğallığın göstergesi olduğundan dolayı modern dekorasyonlarda ahşap detaylı mobilyalar tercih edebilirsiniz. Modern dekorasyon doğallık ve sadeliği amaçladığından ahşap aksesuar ve mobilyaları modern tarzınız ile bütünleştirebilirsiniz. Bunun yanında ahşap detayı içeren aksesuar, mobilyalar kullanarak modern tarzın istediği şıklığı da odalarınıza katabilirsiniz.

Ahşaptaki Doğallık

Ahşap kullanımı ile odalarınıza doğal ve şık bir hava katabilirsiniz. Özellikle modern tarzın sadeliğine doğallık katmak isterseniz ahşap detaylı mobilyalar tercih edebilirsiniz. Ahşap esasında tüm dekoratif tarzlarda kullanılabilecek bir yapıdır. Kattığı doğal ve şık hava sayesinde tüm dekoratif tarzlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Modern tarzla bütünleştiğinde odalarınızda sadece doğallık katmaz doğru şekilde kullanımla şık bir görüntüde elde edebilirsiniz. Fakat kullanılan ahşabın özellikle renk ve kalitesine dikkat etmelisiniz. Renk olarak doğal, mat ceviz, kestane renkleri modern tasarımla uyumlu ahşap renklerdir rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Kalite olarak da yakından incelemelisiniz. Kaliteli olduğunu hissettiren ürünleri tercih etmelisiniz. Çünkü mobilyalardaki, ürünlerdeki ahşap detaylar, kaplamalar kaliteli şekilde yapılmamışsa çabuk yıpranabilir dolayısıyla rahat şekilde kullanamayabilirsiniz. Tercihlerinizde bu tarz şeylere özellikle dikkat ederek doğallığı ve şıklığı bir araya getirebilirsiniz.

Dekorasyon Eşyalarında ve Aksesuarlarda Ahşap Kullanımı

Yalnızca ahşap detaylı mobilyalar değil ahşap detaylı aksesuarlar ve diğer eşyalarda modern dekorasyonda kullanılabilir. Özellikle ahşap detaylı aksesuarları doğru şekilde yerleştirerek çok hoş bir hava katabilirsiniz. Ya da yemek odalarınızda kullanacağınız sehpa, sandalye, masa gibi mobilyalarda doğal ahşap kullanımı tercih edebilirsiniz.
Özellikle salon ya da oturma odalarınıza ahşap detaylı kitaplıklar ekleyebilirsiniz. Ekstradan raflar olacağından fonksiyonellik sağlamış olursunuz. Aynı zamanda bu şekilde odanıza şık bir detay daha katmış olursunuz. Bunun yanında tamamen ahşaptan yapılmış olan avize, abajur veya kişisel aksesuarlarda kullanabilirsiniz. Bu sayede odalarınıza kişisel bir dokunuş yapmış olursunuz. Bu tarz aksesuar seçimlerinde mobilyaların aksine ceviz ya da antik ahşap renklerini tercih edebilirsiniz. Bu sayede daha baskın ve şık bir görünümü elde edebilirsiniz. Modern dekorasyon için aksesuar kullanımı gereklidir ve bu durumu sade ahşap aksesuarlar kullanarak sağlayabilirsiniz.

Kitaplıklarda ve zeminde ahşap kullanımı

Özellikle salon, oturma odalarında kitaplık ve raf kullanımı son zamanlarda çok fazla tercih ediliyor. Bu kitaplık ve raflar ile ahşap zaten bütünleşmiş bir ikili olduğundan dolayı bu ikiliyi bir arada kullanabilirsiniz. Bu sayede şık ve doğal detaylara sahip kitaplık ve raflarla daha şık odalar oluşturabilirsiniz. Zeminde ise genellikle 2 seçenekten birini seçmek durumundasınız.
Bu seçenekler ise şu şekilde;

  • İlk seçenek olarak doğal ahşap zemin tercih edebilirsiniz. Bu tarz zeminler tamamen doğal ahşaptan yapılmış olup geleneksel tarz gibi tarzlarda tercih etmeniz önerilir. Fakat modern tarz içinde doğru ağaç ve renk seçimi ile tercih edebilirsiniz. Çok baskın bir renkteki ahşap zemini seçerseniz mobilya ve aksesuarlarınız ön plana çıkmasını engelleyebilirsiniz. Bu yüzden sade bir ahşap zemin ile hem doğallığı hem de modernliği aynı anda sağlayabilirsiniz. Bu zemin özellikle ahşap detaylı mobilyalar ile çok uyumlu olduğundan tercih edebilirsiniz.
  • İkinci seçenek ise ahşap zemin kaplama tercih edebilirsiniz. Direkt doğal ahşap kullanımı yerine ahşap görünümlü ve o doğallığı katan kaplamalar kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede hem bakımı ve masrafı daha az hem de o doğallığı kazandıran bir zemine sahip olabilirsiniz.

Ahşap Detaylı Oturma Takımları ve Modern Dekorasyon

Özellikle salon ve oturma odalarınız için ahşap detaylı mobilyalar ve oturma takımları tercih edebilirsiniz. Oturma takımlarındaki ahşap detayları uygun aksesuarlarla desteklerseniz hem modernliği hem de ahşabın doğallığını birlikte kullanabilirsiniz.

  • Ahşap detaylı oturma takımlarında ahşap kısımların kalitesine ve rengine dikkat etmelisiniz. Daha açık tonlardaki sade renkleri tercih etmeye çalışmalısınız. Aynı zamanda kalitesine de dikkat ederek ahşap kısımların çabuk yıpranmasının önüne geçebilirsiniz.
  • Modern dekorasyon ile ahşap detayları bütünleştirmek için odanın zemin tercihini, duvar rengini buna uygun yapmalısınız. Bunun yanında ahşap aksesuar ve fonksiyonel eşyalar ile mobilyaları destekleyerek daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.
  • Eğer doğal ahşap zemin kullanacaksanız doğru bir zemin rengi tercih etmelisiniz. Mobilya ve aksesuarlarınızın istediğiniz etkiyi yaratabilmesi için uygun zemin rengi tercih etmelisiniz. Daha açık tonlardaki doğal ahşapları kullanmalısınız.
  • Ahşabı verdiği şıklığın yanında Isı yalıtımı, Yenilenebilir olması ve dayanıklı olması ile de tercih edebilirsiniz.

Ahşap Dekorasyonun Güncelliği

Ahşap tarz ve dekoratif eşyalar sürekli tercih edildiği için yeni dekoratif tarzlar çıktıkça kendini sürekli güncelleyen bir tarzdır. Yani ahşap detaylı mobilyalar ve aksesuarlar her zaman geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Ahşap tüm dekorasyon türlerinde kullanımı tercih edilen bir yapı malzemesidir. Dekoratif tarzlar kendini geliştirdikçe ahşap işçiliği de gelişir bundan dolayı ahşabı her zaman tercih edebilirsiniz. Bu sayede ortaya çıkan tüm yeni tarzlarda ahşap detaylarının yeni kullanımlarını görebilirsiniz. Dolayısıyla ahşap modeller her zaman geniş bir ürün yelpazesine sahiptirler. Tek yapmanız gereken bu geniş ürün yelpazesinden doğru tercihleri yapmanız ve odalarınıza doğallığı katmanızdır.