Blog

Köşe Takımları Hangi Tarzda Odalarda Kullanılır?

Köşe takımları son dönemlerde yeniden popüler olduğu için pek çok kimse tarafından tercih ediliyor. Ancak köşe takımları hangi odalarda kullanılır sorusu da beraberinde geliyor.

Köşe takımları seçiminde özellikle kullanılacak odanın yapısı da önem taşıyor.

Köşe Takımları Nasıl Odalarda Kullanılır?

Köşe takımları hangi odalarda kullanılır sorusu her geçen gün daha fazla talep gören köşe takımları modelleri için önem taşıyor. Köşe takımları başta salon olmak üzere mutfak gibi alanlarda kullanılmalıdır. Temel kullanım alanı rahat ve şık bir kullanım sunması bakımından salon olsa da bazı durumlarda mutfaklarda da tercih edilebiliyor. Bunun yanında özellikle ofislerde de şık bir görünüm ve karşılama ortamı yaratmak için köşe takımları tercih edilebiliyor.
Hangi durumda olursa köşe takımının şıklığını yansıtması açısından hangi tarz odalarda kullanıldığı önem taşıyor. Özellikle köşe takımlarının uyum göstereceği odaların dizaynı da bu açıdan öne çıkıyor. Köşe takımının öncelikle kullanılacak odayı daraltmaması ve küçük göstermemesi gerekir. Odada dengeyi sağlaması önemli olduğundan dengesiz ve asimetrik bozuntu yaratacak şekilde yerleştirilmemesi gerekir. Bunun yüzünden köşe koltuğu yerleştirdikten sonra ucuna denk gelecek şekilde tekli koltuk yerleştirmek dengeli bir görünüm elde edilmesine yardımcı olacak ve aynı zamanda oda daha şık görünecektir.
Bunun yanında küçük bir odada da köşe takımı kullanılabilir. Eğer küçük odalar için köşe takımları tercih edilecekse bu durumda da mutlaka odanın büyüklüğüne göre tercihte bulunulmalıdır. Köşe takımının odaya sığmaması oldukça kötü olacaktır.
Odanın genel görünümü de köşe takımı seçimini etkileyen hususlar arasında yer almaktadır. Özellikle sportif ve klasik çizgileri bir arada barındıran modeller odanın görünümü değiştirdikleri gibi aynı zamanda çarpıcı bir görünüm elde edilmesine de yardımcı olurlar. Oturma alanında sadece kendiniz için değil misafirleriniz için de çarpıcı görünüm yaratacak olan klasik ve sportif tasarımları bir arada bulunduran modellerde kullanıldığı oda için ideal bir tercih anlamı taşıyacaktır.
Tüm bu özellikleri ile köşe takımlarını salon ve mutfak gibi alanlar başta olmak üzere geniş bir yelpazede tercih edebilirsiniz.

Köşe Takımlarının Salonlarda Kullanımında Önemli Noktalar

Köşe takımı salon için kullanılacaksa bu durumda öncelikle salonun büyüklüğüne doğru orantılı bir seçim yapılmalıdır. Salonda büyük gözükecek ya da çok aşırı küçük görünecek köşe takımları orantısız bir görünüm sergileyecek ve simetriyi bozduğu için hoşa gitmeyecektir. Eğer çok büyük bir salon söz konusu ise birden fazla köşe takımının seçilmesi daha konforlu ve estetik bir görünüm elde etmek açısından yardımcı olacaktır.
Salon tercihlerinizde köşe takımlarını tamamlamak için tekli koltuk kullanımı da ideal bir estetik dinamizm katacağı için tekli koltuk kullanımı da dikkat edilmesi gerecektir. Büyük odalarda köşe takımın çevresine koyulacak tekli koltuklar daha hareketli bir görünüm sergileyecek ve odanın ferahlığını da arttırmış olacaklardır.
Bu kapsamda Monica, Point ve Rio gibi köşe takımlarını tercih edebilir ve yaşam alanınızda şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

Köşe Takımlarının Mutfakta Kullanımında Önemli Noktalar

Köşe takımı mutfak için tercih edilecekse öncelikle her mutfak tipine köşe takımının hoş olmayacağının bilinmesi gerekiyor. Dar, küçük ve diğer eşyalar ile yakın olan mutfaklar köşe takımlarını kullanmak için ideal değildir. Böyle ortamlarda köşe takımlarının kullanılması sonucunda hem mutfaktaki alan daralacak hem de takım rahat bir şekilde kullanılmayacaktır. Ancak geniş mutfakların olduğu evlerde köşe takımları mutfağa ayrı bir estetik değer kazandırmış olurlar.
Bu alanlarda köşe takımı tercihinde bulunmak için mutfakta hakim olan baskın renklerin kullanılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Hem mutfak eşyaları hem de alandaki sandalyeler ile uyum gösterecek olan köşe takımları mutfağın daha çok zaman geçirilen bir yer haline gelmesine neden olacaktır. Kalabalık aileler için özellikle çok faydalı olacak olan köşe takımlarının mutfakta kullanılması tüm bu özelliklerinin yanında şık ve modern bir hava katmak için de etki gösterecektir. Mutfağın yeterince geniş olması durumunda takımın üzerine ya da hemen yanlarına gelecek şekilde özel aydınlatma seçeneklerinin de kullanılması köşe takımını çok daha öne çıkaracak ve çarpıcı görünümünün artmasına katkıda bulunarak özel bir görünüm elde edilmesine imkân verecektir. Açık tonları ile Rio ve Viena gibi modeller geniş ve büyük mutfaklara şıklık katabilecektir.