Blog

Oturma Grubunda Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Oturma grubu kullanılan yaşam alanının çok daha estetik ve işlevsel hale gelmesi için önemli bir imkân sunuyor. Ancak oturma grubu seçerken belirli noktalara dikkat etmek gerekiyor. Özellikle oturma grubunda renk seçimi nasıl olmalıdır sorusu büyük önem taşıyor.

Oturma Grubunda Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

Oturma grubu alırken oturma grubu renk seçimi yapmak en önemli noktadır. Bu duruma dikkat etmemeniz halinde oturma grubunun beklediği etkiyi yaratması zor olacaktır. Özellikle renk seçimi ile kullanılan yaşam alanları daha çekici hale gelirken, yanlış renk seçimleri yüzünden de oturma grubunun özellikleri de gölge kalmaktadır.
Öncelikle oturma grubu seçimi yaparken günümüz moda ve estetik kaygılarının ön planda olduğu modellere örnek verebilirsiniz. Örneğin Berlin, Charm, Cross, Dolphin gibi modeller günümüz estetik değerlerini en iyi şekilde yansıtmak için ideal bir seçenek sunmaktadırlar. Hem yeni eve taşınanlar hem de eski takımlarını yenilemek isteyenler için modern tasarıma sahip olan oturma grupları büyük önem taşıyor.
Oturma gruplarında renk uyumunun odaya çok büyük etkisi bulunur. Özellikle koltukların rengi, deseni ve modeli doğrudan görünüm üzerinde etkiye sahip olmaktadır. Renk seçimi yaparken özellikle koltuklara dikkat etmek, alanda kapladıkları yer açısından oldukça dikkatli olunması gereken bir durumdur. Oturma grubunuzun şıklığı arttırması ve özel bir kullanım sağlaması için bu renk seçimlerinde dikkatli olmanız tavsiye edilir.

Canlı ve Enerji İsteyenler İçin Tavsiyeler

Özellikle son yıllarda yeşil ve sarı renkler oturma gruplarında sık tercih edilen renkleri temsil ediyorlar. Yeşil enerjiyi en iyi şekilde yansıtan renklerden birisini oluşturuyor ve yeşil tonlarına sahip olan modeller kullanılan alana önemli bir katkı sağlamış oluyorlar. Özellikle ortam ile gösterdikleri uyum ve canlılık katan tonları ile yeşil renk seçimini lacivert tonları takip ediyor.

Enerji Verici Lacivert Tonları

Lacivert tonları ortama ferahlık, sakinlik ve dinginlik vermesi açısından önemlidir. Lacivert genel olarak kullanıldığı alanda bir rahatlama yaratır ve ortamda bulunanlar tarafından hoş karşılanır. Bu bakımdan Loft gibi modelleri tercih ederek özel bir şıklık elde edebilirsiniz. Aynı zamanda Manhattan modeli de özel bir oturma odası oluşturmanız için aynı etkiyi yaratacaktır.

Resmi ve Hareketli

Her zaman kahverengi hem işlevsellik hem de estetik açıdan sık tercih edilen renkler arasında yer almaktadır. Kahverengi ferahlık veren yapısı, şık görünümü ve canlı tonları ile birlikte ortama hem enerji katar hem de dengeli bir bütünlük yaratmaya yardımcı olur. Özellikle ortamda ahşap gibi ürünler kullanılıyorsa çok daha etkileyici olan kahverenginin en güzel örneklerinden olan Lenny oturma grubu ile birlikte yaşam alanınıza özel ve çarpıcı bir görünüm gösterebilirsiniz.

Sadeliğin En Güzel Yanması

Oturma grubu için renk seçiminde gri her zaman tercih edilen renklerin başında geliyor. Gri, renkler arasında gözü yormayan renk olduğu için özellikle oturma alanlarında kullanıcılar tarafından daha fazla rağbet görmektedir. Genel bir dinlendirme ve sakinlik verici havayı yansıtan gri tonlarında seçeceğiniz oturma grupları hem sizin hem de ziyaretçilerinizin rahat etmesine olanak tanıyacaktır. Bu bakımdan Lenny Luxury ya da Icon gibi modelleri tercih ederek oturma alanınıza özel ve çarpıcı bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Hayat Enerjisinin Dinamikleri

Oturma grubu renkleri arasında kırmızı ve tonlarının, özellikle gül kurusu tonlarının ciddiyeti ve enerjiyi bir arada sağlamaları bakımından harika bir uyumu görünüyor. Her zaman şık görünümünü koruyacak olan ve kullanıcılarına özel bir kullanım imkânı verecek olan kırmızı ve tonları yaşam enerjisini, canlılığı ve dinamik yapıyı temsil etmektedir. Bu bakımdan Oslo gibi modeller sayesinde kırmızının en zarif halini oturma alanınızda tercih ederek çarpıcı görünümleri kolay bir şekilde elde edebilirsiniz.

Ciddi ve Şık Tasarım

Ciddi bir görünüm isteyenler için ise koyu kahverengi ve siyah tonları öne çıkıyor. Oturma grubu renk tercihi için ciddiyeti ve yoğun dinamizmi bir araya getiren kahverengi ve siyah tonları, bu sayede yaşam alanınızın hareketlenmesine de neden oluyor. Truva ve Victoria gibi modeller ile koyu renklerin en güzel ahengini yaşam alanınıza aktarabilir, göz kamaştırıcı bir şıklık sağlayabilirsiniz. Özellikle misafirlerinizin üzerinde de çarpıcı bir etki yaratmanız için bu tonlar büyük yardım sağlayacaktır.