Blog

Dekorasyon Oluşturmanın Püf Noktaları

Evleri dekore ederken, kendi zevkleriniz doğrultusunda bir dizayn planı oluşturmanız gerekir. Belirlenmiş bazı kurallar içeren dekorasyon oluşturmanın püf noktaları konusuna dikkat ederek, dizaynı doğru bir şekilde yapmanız mümkün.
Kendi zevkleriniz doğrultusunda seçeceğiniz eşyalar, evlerinizin yaşamak için daha sıcak bir ortam yaratmasına vesile olur. Buradaki mobilyaların, renk ve boyutları hoşlanacağınız biçimde tercih edildiğinde, evleriniz tamamen kendi kimliğinizi ve kişisel zevklerinizi yansıtır. Bu zevkleri yansıtırken, gözetmeniz gereken bazı durumlar meydana gelir. Bunların başında da evinizin tipi ve boyutu noktaları bulunmaktadır. Gelin bu yazımızda evinizin tipine göre nasıl bir dekorasyon planı izlemeniz gerektiğinden bahsedelim.

Dizayn Konusunda En Doğru Yol: Evinize Göre Davranmak

Ev dekorasyonu konusunda, dikkat edilmesi gereken en önemli durum, eve göre davranmaktır. Eve göre davranmak hususunu, evin boyutu, mimari detaylar, odaların genişliği şeklinde detaylandırabiliriz. Planlamış olduğunuz tasarım için dekorasyon oluşturmanın püf noktaları olarak kabul edilebilecek bu detaylar sayesinde evinizin kimliğini doğru bir şekilde ortaya çıkarmanız mümkün. Evinizin yaşı, kapıların yerleştirilme biçimi, pencerelerin genişliği… Bütün bunlar sizin dekorasyon yaparken ve eşyalarınızı yerleştirirken dikkat etmeniz gereken noktalardır.
Evlerinizi dekore ederken, işlerin daha kolay ve planlı bir şekilde ilerlemesi adına, kendi çizimlerinizi kullanmanız mantıklı olacaktır. Evinizin kabaca bir planını çıkararak hangi eşyayı nereye yerleştireceğiniz konusunda bir ön plana sahip olmanız, hataları ve kusurları önceden fark edebilmeniz adına akıllıca bir yol. Bu plana sadık kalarak evinizi dizayn etmeniz, işlerinizi sandığınızdan daha basit bir hale getirecektir. Dikkat edeceğiniz dekorasyon oluşturmanın püf noktaları konusuna gelecek olursak, evinizin dilinden anlamanız gerektiğini söylemeden geçmemek gerekir.

Odanız İçin Bir Odak Noktası Belirleyin

Dizaynını üstlendiğiniz odanın genişliğini ve tipini belirleyerek bir odak noktası tercih etmenizde fayda var. Odanız kare ya da dikdörtgen olabilir. Bu gibi durumlar, farklı odak noktaları tercih etmeniz konusunda birer etmendir. Eğer kare tipinde bir odayı dizayn edecekseniz bu noktada gözetmeniz gereken dekorasyon oluşturmanın püf noktaları hususlarına sadık kalarak, estetik bir dizayn oluşturabilirsiniz.
Kare tipi bir odada, odak noktası oluşturacak eşyaları köşelere yerleştirmek daha hoş görünecektir. Aynı zamanda hareket alanlarının daha geniş olmasını sağlar. Yatak odanızda temel mobilya olan yatağınızı, odanın köşesine yerleştirerek alanınızı verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.
Dikdörtgen tipli odalarda ise odak noktalarını daha çok odanın ortalarında konuşlandırmak en iyisi olacaktır. Dikdörtgen tipli bir salonu dizayn ederken, oturma takımınızı odanın ortalarına doğru yerleştirerek alanınızı akıllıca kullanabilirsiniz. Diğer eşyaları da bu odak noktasını baz alarak, bu eşyaların etrafına yerleştirmeniz planlı bir şekilde ilerlemeniz açısından size kolaylık sağlayacaktır.

Odaların Konumlarına Dikkat Edin

Bazı evlerde, mimari planlar odaların birbirleriyle bağlantılı olacağı şekilde çizilir. Bu gibi evlerde, eşyaların oda trafiklerini engellememesi gerekir. Örneğin salondan direkt olarak mutfağa bağlanan bir evde yaşıyorsanız eğer burada dikkat etmeniz gereken bazı dekorasyon oluşturmanın püf noktaları konularına sadık kalarak hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.
Odalarınıza yerleştireceğiniz eşyaların giriş ve çıkışları engellememesine dikkat etmelisiniz. Bu sayede hareket alanlarını kısıtlamadan, daha özgür bir biçimde hareket edebilirsiniz. Aynı zamanda, oda içerisinde hakim olacak akışın eşyaların etrafından kolay bir şekilde geçiş yapılabiliyor olmasına imkan tanımasına özen gösterin. Bu şekilde dikkat edeceğiniz noktalarla hem daha kullanışlı hem de daha rahat alanlar elde edebilirsiniz.

Odaların Genişliğine Göre Eşya Seçimi Yapın

Eğer küçük bir evde yaşıyorsanız, salonunuza 3’lü oturma takımları almak alanınızı kısıtlayacaktır.  Bu kısıtlı alan, odanın olduğundan daha küçük görünmesine yol açar. Bunun yanı sıra ortaya sıkışık ve bunaltıcı bir görünüm çıkar. Bunun önüne geçmek adına küçük salonlarınızda ikili oturma takımları tercih edebilirsiniz.
Kalabalık grupları ağırlayacağınız zaman portatif tabureleri tercih ederek oturma alanları yaratabilirsiniz. Eşya seçimi yaparken dekorasyon oluşturmanın püf noktaları konusunda en önemli olan unsura dikkat edin: Evinizin boyutuna. Evinizin boyutuyla uyumlu eşyalar almak hem daha derli toplu bir görünüm elde etmenizi sağlayacak hem de sizi olası bir eşya kalabalığından kurtaracaktır. Dar ve uzun tipli evler için, alanınızı daha da açacak uyumlu mobilyalar tercih etmeniz, bu alanları verimli bir şekilde kullanmanıza olanak sağlayacaktır.

Mimari Detaylara Önem Verin

Evinizi dekore ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan bir tanesi de mimari plandır. Evinizin sahip olduğu mimari plana göre dikkat edeceğiniz dekorasyon oluşturmanın püf noktaları evinizi doğru bir şekilde yerleştirmenize yardımcı olacaktır. Örnek olarak, açık mutfak tipine sahip evleriniz için uyumlu olarak tercih edeceğiniz mutfak masaları, evinizin daha modern görünmesini sağlayacaktır.
Geniş ve uzun pencerelere sahip evleriniz için tercih edeceğiniz perdelerin de yine bu boyutlarla örtüşmesi gerekir. Evinizin kimliğini belirleyen mimari planlara dikkat ederek dekorasyon yapmanız, doğru eşya tercihinde bulunmanız alanınızı daha verimli bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır. Dikkat edeceğiniz detaylar sayesinde evinizin daha estetik bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz.