Blog

Deri Koltuk Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Özellikle salonlarda ve oturma gruplarında sık tercih edilen oturma grupları derilerdir. Deri oturma grupları kullanılan alanlara şıklık ve zarafet kazandırmaktadır. Deri oturma grubunun kullanımı kadar bakımına da dikkat edilmelidir. Deri oturma gruplarında uygulanan bakım, derisinin yapısına göre değişiklik göstermektedir. Deri koltuklarınızın temizliği için deriye hangi malzemelerin zarar vereceğini, hangi malzemelerin temizlik için daha uygun olduğunu iyi bilmelisiniz. Aksi takdirde temizlemek istediğiniz deri yüzeyi zarar görecek ve koltuklarınızın kötü görünmesine neden olacaktır.

Deri Koltuklar İçin Bakım Ürünleri

Hassas olarak üretilen deri koltuk temizliği ve bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat etmek deri koltukların daha uzun ömürlü olmasını sağlayacak ve daha güzel görünmesine neden olacaktır. Bilinçli olarak yapılan koltuk temizliği sırasında yalnızca deri koltuklar için özel olarak tasarlanmış temizleme ürünlerinden yararlanmalısınız. Ürünlerin kimyasal özelliklerinin deri yüzeyinde deformasyon yaratmaması ve herhangi bir renk değişimine neden olmaması için deri yüzeyine uyum sağlayan temizlik ürünlerini kullanmanız iyi olacaktır.

Deri Koltuk Günlük Bakımı

Deri koltuklarda bakım yaparken derinin parlak yapısını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu parlak yapının muhafaza edilmesi ve derinin sağlıklı bir şekilde görünebilmesi açısından deri koltuklarınızın bakımı sırasında badem yağından yararlanabilirsiniz. Evinizde badem yağı yerine vazelin var ise bunu da koltuk bakımlarınız için kullanabilirsiniz. Badem yağını ya da vazelini pamuklu bir beze yayarak deri koltuklar üzerine uygulayabilirsiniz. Bu sayede koltuklarınızın sahip olduğu doğal görünümü tazelemiş olacaksınız.

Deri Koltukların Çatlamaması İçin Bakım

Eksik bakım ve hatalı temizlik sonucunda deri koltuklar zarara uğrayabilmektedir. Oluşan çatlaklar zaman içerisinde daha da büyüyecek ve çirkin bir görünüm meydana getirecektir. Hatta daha ileri aşamalarda koltuklarınız artık kullanılamayacak duruma gelebilmektedir. Deri kanepeler ve koltuklar aşırı sıcaktan olumsuz şekilde etkilenen ürünlerdir. Bu nedenle ev ortamında derinin çatlamaması için bakım yapılması şarttır. Deri bakımı sırasında koltuklarınızın doğrudan güneş görmediğinden emin olmalısınız. Deri koltuklarınızı ısıtıcılar ile temas ettirmemeli ya da yakın tutmamalısınız. Çok sert kıllı fırçalardan ziyade yumuşak uçlu fırçalar tercih etmelisiniz. Yumuşak uçlu elektrikli süpürge kullanarak üzerinde biriken tozları çektirmelisiniz. Bakım sırasında kesinlikle asit ağırlıklı temizleme ürünlerinden uzak durmalısınız. Bu ürünler koltuklarınızda çatlamalara ve istenmeyen renk geçişlerine neden olacaktır. Bu sayede koltuklarınızın olması gerekenden daha uzun ömre sahip olduğunu ve yüzeyinde herhangi bir çatlak oluşmadığını fark edebilirsiniz.

Deri Koltukta Oluşan Küçük Lekelerin Temizlenmesi

Eğer salonlarınızda bulunan deri koltukların yüzeyinde küçük lekeler meydana geldi ise bu durumda hemen telaşa kapılmamanız önerilmektedir. Çoğu zaman minik lekeler yalnızca bir bezi ıslatarak temizlenebilmektedir. Hafif nemli bezi lekenin üzerine sürterek lekelerden uzaklaşabilirsiniz. Bezi sert bastırarak silmeye çalışır iseniz deriyi çizebilir ya da ona zarar verebilirsiniz. Eğer deri üzerindeki leke çıkmakta inat ediyor ise minik parçada diş macunu alarak bunu leke üzerine sıkabilirsiniz. Macunu leke üzerine eliniz ile yayarak leke partiküllerine yapışmasını sağlayabilirsiniz. 2 dakika bekledikten sonra lekeyi pamuklu bez ile silerek istenmeyen görüntüden uzaklaşabilirsiniz.

Deri Koltuktaki Mürekkep Lekesinin Giderilmesi

Koltuklar evde sık kullanılan ürünlerin başında gelmektedir. Gerek sizin gerekse de çocuklarınızın zaman geçirdiği deri koltuklar herhangi bir kalem yüzünden çizilebilmektedir. Mürekkep lekesinin koltuk üzerinden çıkarılması zor gibi görünebilir. Ancak sanıldığı kadar zor değildir. Eğer mürekkep lekesini çıkarmak istiyor iseniz bir saç spreyi işinizi görecektir. Kalem lekesinin üzerine saç spreyini sıkarak yaklaşık 10 saniye beklemelisiniz. Ardından sprey sıkılan bölgeyi pamuklu bir bez yardımı ile silmelisiniz. Lekenin ortadan kalktığını göreceksiniz.

Deri Oturma Gruplarınızdaki Yemek Lekelerinin Temizliği

Deri oturma gruplarınıza herhangi bir yemek dökülmesi gibi durumlarda panik yapmanıza gerek yoktur. Yemek yağlı olsa bile bu görünümü hızlı bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz. Evinizde bulunan karbonatı yemek lekesinin üzerine bir tutam şeklinde dökebilirsiniz. Döktüğünüz karbonatın en az 15 saniye leke üzerinde beklediğinizden emin olmalısınız. Böylece yeme lekesi karbonat partiküllerine tutuşacak ve deri koltuklarınızdan uzaklaşacaktır. Deri koltuk temizliği için son aşama ise lekeninin üzerinin ıslak bir bez ile silinmesidir. Koltuklarınızın ilk aldığınız günkü gibi tertemiz olduğunu göreceksiniz.