Blog

Köşe Takımlarının Avantajları Nelerdir?

Geniş hareket alanı sağlamaları yüzünden köşe takımlarının avantajları oldukça fazla bulunuyor. Özellikle hareket serbestliği vermeleri açısından tercih edilen köşe takımları aynı zamanda konforlu bir kullanım da sundukları için pek çok avantaj sunmuş oluyorlar.

Köşe Takımları Nedir, Niçin Kullanılır?

Köşe takımları hem dinlenmek hem de misafirleri ağırlamak için üretilen takımlara denilmektedir. Kullanılan alanlarında genelde L şeklinde bir görünüm oluşturdukları için L koltuk takımları olarak da bilinen köşe takımlar, pek çok görsel açıdan çeşitliliğe de sahip oldukları için dikkat çekiyorlar. Farklı malzemelerden yapılabilen köşe takımlarının temel işlevi kullanılacak alanda çok fazla yer kaplamamaya olanak tanımasıdır. Evlerde hareket serbestliği önemli olduğundan fazla yer kaplayacak mobilyalar kullanılmak istenmediği için köşe takımlarını tercih edenler daha pratik bir kullanım olanağı bulmuş oluyorlar. Farklı desen ve renklerde sunulan köşe takımı modelleri bu sayede çeşitli fonksiyonel özellikler de sunarak farklılık taşıyorlar. Kullanım alışkanlıklarına ve ihtiyaçlarına göre tasarlanan köşe takımlarının bazıları açılır yapıda oldukları için yatak olarak da kullanım olanağı sunuyorlar.

Köşe Takımına Nasıl Karar Verilir?

Köşe takımlarının avantajları görülmesi için öncelikle doğru köşe takımını seçmek önem tanıyor. Köşe takımı satın almadan önce kullanılacak alanın boyutlarının göz önünde tutulması büyük önem taşıyor. Kullanılacak alanda yapılacak ölçüm sayesinde köşe takımları da tam işlevsel olarak bu alanlarda kullanılabilir. Ölçümün göz kararı olarak değil mezura gibi araçlar ile yapılması da köşe takımı kullanımı için en doğru sonuçları verecektir. Ölçü alma işlemi yapılırken öncelikle köşe takımının yerleşeceği alana yakın olan duvarların ölçüsünün alınması gerekiyor. Koltuk takımının sırt kısmının verilecek olan duvarın sol ve sağ taraflarında boşluk bırakılması da tavsiye edilmektedir.
Bunun yanında sehpa kullanılmasa bile koltuğun yan taraflarında belirli oranlarda boşluk bırakmak daha güzel ve dengeli bir görünüm yaratarak koltuk takımlarının şıklığını arttırmış oluyor. Seçilecek koltuğun ne kadar derinliğe sahip olacağını anlamak için de bu durumda ortaya sehpa koyulacak gibi düşünmeniz yararlı olacaktır. Hareket alanının kısıtlanmasına neden olacak, derinliği yüksek olan köşe takımı seçmek bu sayede engellenebilir. Aynı zamanda koltuk takımının yerleştirileceği alanın zeminine bantlar koyarak ölçüleri de daha doğru bir şekilde alma imkanı bulabilirsiniz.
Köşe takımları kullanışlı yapıları sayesinde küçük ve orta büyüklüğe sahip alanlarda harika sonuçlar verirken aynı zamanda büyük alanlarda da kullanıma uygundur. Büyük alanlarda köşeler yerine daha ortada kalacak şekilde kullanılıyorlar ve böylece daha özel bir oturma alanı da sağlanmış oluyor. Ayrıca büyük salonlar için üretilen gösterişli köşe takımları şıklığı ve ihtişamı da özel olarak vurgulayarak daha özel bir kullanım olanağı elde edilmesini mümkün hale getiriyor. Bu özelliklere dikkat ederek köşe takımlarının avantajlarından yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Köşe Takımı Kullanma Avantajları Neler?

Köşe takımlarının kullanma avantajları hem küçük hem de büyük alanlar için önemli faydalar sunuyor. Başta salonlar olmak üzere evin her alanında rahatlıkla kullanılacak olan köşe takımları farklı tasarımlara da sahip oldukları için odalarınızın konseptine de en güzel şekilde uyum göstermeyi başarıyorlar. Köşe takımları kullanma yararları şu şekilde sıralanabilir;

  • Köşeli koltuklar belirli bir standart ölçülere göre üretilmezler, bu sayede evin içerisinde kullanılacak alan sınırlaması da bulunmaz. Bu bakımdan genç odalarından mutfaklara, salonlardan balkona kadar farklı alanlarda rahatlıkla kullanılabilirler.
  • Salonların konseptlerine uygun olan tasarım ve renklerde tercih edildiklerinde yaşam alanına son derece özel bir görünüm verirler. Bu sayede hem ev sakinleri hem de misafirler kendilerini çok daha iyi hissederler.
  • Köşeli takımlar sadece ev kullanımları için değil ofis gibi işyerleri için de kullanılması son derece uygun ürünlerdir. Misafirlerin ağırlanacağı ya da beklerken rahat edecekleri bir alan yaratılmasına olanak tanır.
  • Balkon ve teraslarda tercih edilecek olan köşeli koltuk takımları alandan tasarruf etmeyi sağladıkları gibi konforlu bir kullanım olanağı sunarak alanlarda daha uzun sürelerde oturmayı mümkün hale getirirler.
  • Her tarzı yansıtan köşeli koltuk takımlarını bulmak mümkündür. Bu sayede geleneksel tasarımlardan modern tasarıma sahip alanlara kadar geniş bir yelpazede her zaman uygun olacak köşeli takımları bulabilir ve kullanabilirsiniz.
  • Köşeli koltuk takımları fiyatları açısından da diğer modellere göre daha uygun olmaktadır.

Bu avantajları sayesinde yaşam alanlarının tercih edilecek her yerinde köşeli takımları kullanmak mümkün olmaktadır. Kullanışlı ve şık yapıları sayesinde öne çıkan modeller, farklı boyutlarda üretildiği için istediğiniz her alana çok kolay bir şekilde köşeli takım bulabilirsiniz.

Köşeli Takımların Sunduğu Pratik Özellikler

Köşeli koltuk takımı seçimi dikkat edilmesi gereken konu kullanım amaçlarına uygun olarak tercih edilmesidir. Salonlar için her zaman büyük form kullanımına uygun olmayan köşeli takım modelleri yerine büyüyüp küçülme imkanı veren modellerin tercih edilmesi daha yararlı olacaktır. Açılabilir köşeli koltuk takımları aynı zamanda yatağa da dönüşebildikleri için misafirlerin yatılı olarak kalacakları zaman pratik bir kullanım sunarlar. Aynı zamanda köşeli takımların çoğunda alt kısım da kullanıldığı için eşyaları muhafaza etmek de önemli bir avantaj yaratmaktadır.
Sitemizden köşe takımları çeşitlerini inceleyebilirsiniz.